• responsive
  قالب های واکنشگرا
 • smart
   برترین قالب ها
 • support
         پشتیبانی
 • fresh code
      بهینه سازی
 • free
   محصولات رایگان
 • beautiful
        طراحی

سندباکس گوگل چیست؟

سندباکس گوگل چیست؟Reviewed by پارسا on Nov 26Rating: 5.0سندباکس گوگل چیست؟Google sandbox چیست؟

سندباکس گوگل

اگر کمی به سئو سایت خود اهمیت داده و یا گشتی در فروم های تخصصی زده باشید حتماً با عبارت google sandbox یا سندباکس گوگل برخورد کرده‌اید. سندباکس گوگل قبل از هر چیز یک تئوری تجربی است! یعنی بر خلاف الگوریتم‌هایی مثل پاندا و پنگوئن، مدیران گوگل هیچ گاه وجود آن را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

گوگل سندباکس در واقع توضیحی برای پیشرفت کند دامنه‌های جدید می‌باشد. براساس sandbox گوگل، بعد از راه اندازی یک دامنه جدید شما تا مدتی (بین ۱ تا ۴ ماه) در سندباکس قرار داده می‌شوید تا گوگل از کیفیت محتوای شما مطمئن شده و زمینه اصلی کار شما را مشخص نماید.

سندباکس در واقع همان زمین‌های بازی شنی کوچکی است که کودکان زیر ۴ سال را در آن قرار می‌دهند تا در امنیت به بازی با یکدیگر مشغول شوند. استفاده از این عبارت نیز به دلیل آن است که سندباکس گوگل تنها برای دامنه‌های جدید و به نوعی خردسال فعال می‌شود.

سندباکس گوگل

زمانیکه گوگل شناخت کافی نسبت به سایت شما و محتوای آن کسب کند، از سندباکس خارج شده و جایگاه اصلی خود را پیدا خواهید کرد. کارهای زیادی را می‌توان برای کاهش این دوره انجام داد که مهم‌ترین آن‌ها ارائه محتوای با کیفیت با زمان بندی مشخص، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و کسب لینک‌های معتبر و مرتبط هستند.

سندباکس گوگل چه کاربردی دارد؟

 

شاید مهم‌ترین سؤال آن باشد که سندباکس چرا توسط گوگل اجرا می‌شود؟ اوایل سال ۲۰۰۴ و با تغییرات اساسی در الگوریتم‌های گوگل sandbox نیز مطرح شد، هدف اصلی گوگل جلوگیری از پیشرفت سریع سایت‌های اسپمر در نتایج گوگل بوده است. با استفاده از این روش دیگر نمی‌توان یک سایت جدید را به سرعت در صف اول نتایج گوگل قرار داد و هر روز استراتژی‌های مختلف را برای فریب الگوریتم‌ها امتحان کرد.

با این وجود بسیاری از سایت‌های تازه تأسیس همچنان شانس حضور در نتایج گوگل و جذب بازدیدکننده را دارند، پیشرفت شما در دوره سندباکس زیاد نیست ولی شاهد تغییراتی در جایگاه خود برای عباراتی خاص و افزایش تدریجی تعداد بازدیدکنندگان سایت می‌باشید. در صورت مشاهده جهش ناگهانی در بازدید سایت خود (معمولاً در یک روز به دو برابر می‌رسد) می‌توانید امیدوار باشید که از sandbox خارج شده‌اید.

 

توجه داشته باشید که سندباکس گوگل جزو الگوریتم‌های تنبیهی نبوده و به معنی اسپم شناخته شدن سایت شما نمی‌باشد، بلکه راهی برای جلوگیری از رشد قارچ گونه اسپمرها در فضای اینترنت است. قرار گرفتن در سندباکس گوگل ۱۰۰ درصد نیست و سایت‌های زیادی هستند که با این مشکل مواجه نمی‌شوند.

از کجا بفهمیم که در سندباکس گوگل هستیم؟

 

برای آنکه تشخیص دهیم جایگاه نامناسب ما در کلمات کلیدی بدلیل سندباکس بوده است یا جریمه‌های گوگل، باید بفهمیم که آیا در همه عبارات جایگاه مناسبی نداریم یا تنها در برخی کلمات خاص. قبل از هرچیز با استفاده از عملگر:site آدرس دامنه مورد نظر را در گوگل جستجو کنید. اگر هیچ نتیجه ای یافت نشد یعنی بطور کلی گوگل سایت شما را ایندکس نکرده است و شانسی برای جذب بازدیدکننده نخواهید داشت، اما اگر گوگل صفحات زیادی از سایت شما را ایندکس کرده و در عبارات مورد نظر خود جایگاه خوبی ندارید احتمالاً در سندباکس قرار گرفته‌اید و فعلاً باید شن بازی کنید!

 

بسیاری از وبمستران هستند که بعد از یک فعالیت چند ماهه و یا چند ساله با افت ناگهانی بازدید و کاهش رتبه در نتایج گوگل مواجه می‌شوند و فکر می‌کنند که دچار سندباکس شده‌اند. اشتباه نکنید، این اتفاق تنها برای دامنه‌های جدید روی می‌دهد و اگر شما یکبار وارد سندباکس شده و از آن خارج شده‌اید هیچ گاه دوباره به آن وارد نمی‌شوید. در این شرایط به احتمال زیاد سایت شما توسط یکی از الگوریتم‌های گوگل جریمه شده و باید دلیل اصلی این افت ناگهانی را جستجو کنید.

 

ماه عسل گوگل

 

یکی دیگر از مشکلات وبمستران و سؤالات همیشگی وبمستران در فروم های تخصصی آن است که چرا سایت من در یک ماه اول راه اندازی پیشرفت چشمگیری داشته و در صدر نتایج بوده ولی الان جایگاه من به یکباره افت کرده است؟!

اصطلاح ماه عسل گوگل یا google honeymoon نیز برای سایت‌های تازه تأسیس بکار گرفته می‌شود ولی این مسئله حتی برای سایت‌های قدیمی و صفحات تازه منتشر شده نیز صدق می‌کند.

در ماه عسل گوگل شما با انتشار یک مطلب جدید خیلی سریع جایگاه خوبی برای عبارت مورد نظر خود کسب می‌کنید و برای دو روز تا یک هفته همه چیز خوب است ولی ناگهان جایگاه شما به رتبه ۲۰، ۶۰ و یا حتی ۲۰۰ سقوط می‌کند. دلیل اصلی این امر توجه گوگل به محتوای تازه و شانس دادن به رقبای جدید است.

در ماه عسل گوگل شما برای مدت کوتاهی جایگزین یکی از رتبه‌های بالا در نتایج گوگل می‌شوید و در این مدت روبات‌های گوگل برخورد کاربران با سایت شما رو بررسی می‌کنند، تعداد کلیک کاربر روی لینک شما و میزان ضریب خروج سایت شما عوامل مهمی هستند که بر رتبه نهایی شما تاثیرگذار خواهند بود.

در این مدت گوگل علاوه بر الگوریتم‌های خود میزان استقبال کاربران از صفحه شما را تحت نظر گرفته و در پایان جایگاه اصلی شما را تعیین خواهد کرد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که پیشرفت خوبی داشته‌اند ولی به یکباره سایت آن‌ها جریمه شده است، در حالیکه جایگاه واقعی آن‌ها از ابتدا همین بوده است.

 

بالاخره سندباکس یا ماه عسل؟!

 

تفاوت‌های اساسی میان ماه عسل گوگل و سندباکس وجود دارد. ماه عسل ممکن است در هر زمانی رخ دهد و مربوط به یک صفحه خاص و جدید از سایت شما می‌شود ولی سندباکس تنها در ابتدای راه اندازی وبسایت تاثیرگذار بوده و تمام صفحات سایت شما را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

هردوی این روش‌ها نظارتی بوده و هدف اصلی آن‌ها تعیین جایگاه واقعی شما در نتایج گوگل می‌باشد. مهم‌ترین درسی که از این مقاله می‌توانید بگیرید آن است که:

راه اندازی یک وبسایت جدید نیازمند تلاش و صبر بسیار است، به موفقیت‌های کوچک دل نبندید و با شکست‌های مقطعی ناامید نشوید. براساس اصول سئو حرکت کنید و از روش‌های جانبی و فریبنده به شدت پرهیز کنید تا بتوانید در پایان یک دوره ۶ ماهه تحلیل درستی از عملکرد خود داشته باشید.